JAKĄ MARKIZĘ WYBRAĆ? OTWARTA, W KASECIE, A MOŻE PERGOLA?

Artykuł ten jest przeznaczony dla osób które chciałby zakupić markizę na swój taras, ale nie wiedzą jaką wersję najlepiej wybrać. Mam nadzieję, że poniżej uda mi się wszystko w sposób jasny i przejrzysty wyjaśnić oraz pomóc w optymalnym wyborze.

W naszych pozostałych artykułach kwestia markiz w kasecie a markiz otwartych została już opisana, jednak tutaj chciałbym poświęcić kilka chwil na to jaka markiza gdzie pasuje oraz co wybrać żeby wersja markizy była optymalna – markiza ma spełniać swoje zadanie, dlatego nie zawsze warto przepłacać. Oczywiście wszystko zależy też od tego kto chce co osiągnąć oraz kto czego oczekuje.

Osoby, które posiadają ścianę wyposażoną w wystający dach – czyli architektura budynku i dach jest tak skonstruowana, że krokwie wystają poza obręb bryły budynku, najczęściej od 50 do 150 cm mogą zastosować markizę otwartą. Oczywiście wszystko zależy jeszcze od wysokości która będzie dzieliła potencjalną markizę od zakończenia dachu. Jeśli ta odległość nie będzie duża – bez problemów markizę otwartą możemy w takim przypadku zastosować. A dodatkowo jeśli posiadamy niezabudowane krokwie możemy taką markizę zamontować nie do ściany tylko właśnie do krokwi używając specjalnych wsporników krokwiowych.

Nie ma żadnych przeszkód w zastosowanie markizy otwartej także w przypadku kiedy jest ona montowana do sufitu tj. np w przypadku gdy ktoś posiada balkon powyżej tarasu, wówczas można zamontować markizę „od spodu, pod balkonem”. Wtedy  markiza jest bezpośrednio osłonięta balkonem od góry, a dodatkowo nie tracimy centymetrów w przypadku wysięgu (nie musimy markizy montować na ścianie tylko możemy ją zamontować na suficie balkonu dalej – dzięki czemu możemy zastosować mniejszy wysięg i zaoszczędzić na cenie).

We wszystkich pozostałych sytuacjach tj. kiedy mamy prostą, czystą ścianę oraz nic markizy nie chroni, bezpośrednio powyżej, warto zastosować markizę w półkasecie albo kasecie.

Oczywiście w sytuacjach o których wspominałem wcześniej, że możliwe jest użycie markizy otwartej możemy także zastosować markizę w kasecie (co coraz częściej się zdarza, głównie z powodów estetycznych oraz chęci posiadania maksymalnej ochrony tkaniny, jaką uzyskamy dzięki markizie w pełnej kasecie i półkasecie) i odwrotnie w sytuacji gdy miejscem montażu jest „goła” ściana także możemy zastosować tańszą markizę otwartą (wówczas jednak musimy liczyć się z jej szybszym zużyciem, głównie jeśli chodzi o tkaninę).

Aczkolwiek trzeba nadmienić, że różnica pomiędzy markizą otwartą a kasetową polega głównie na tym, że po zwinięciu markiza otwarta ma niczym nieosłoniętą rurę nawojową z tkaniną, która pozostaje odsłonięta i narażona na działanie czynników zewnętrznych, a markiza w kasecie ma rurę nawojową umieszczoną w kasecie i podczas zwijania tkanina całkowicie chowa się do kasety i pozostaję w pełni zabezpieczona. Oba typy markiz różnią się jeszcze oczywiście walorami wizualnymi oraz ceną. Po rozwinięciu markiza otwarta i markiza w kasecie działają tak samo, mają te same ramiona, ten sam materiał i dają tyle samo cienia.

Jeszcze inną wersją markiz są pergole. Ich konstrukcja najczęściej składa się z rury nawojowej schowanej w kasecie, dwóch prowadnic po których prowadzona jest belka frontowa z tkaniną oraz stóp przytwierdzonych do podłoża.

Pergole z roku na rok stają się coraz bardziej popularne na naszym rynku. Powodem tego jest niewątpliwie kilka znaczących zalet, które pergole posiadają. Dzięki swojej stabilnej konstrukcji są one dużo bardziej odporne na wiatr, dają nam także dużo większe możliwości gabarytowe (głównie pod względem wysięgu – do 600 cm przy np. nie dużej szerokości). Do minusów (aczkolwiek nie zawsze) należy zaliczyć stałą konstrukcję, która nawet po zwinięciu tkaniny pozostaje nam na tarasie.

Wybór produktów jest duży i różnorodny, i oczywiście należy on do Państwa.

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

 Salon sprzedaży

ul. Rzgowska 100

93-153 Łódź 

791 655 338, 607 046 161

biuro@twojamarkiza.pl

Czynne:
pon - pt: 9:00 - 17:00

logo1